Ask
Najlepsze radio w sieci! Askfm

10 najlepszych miast dla rowerzystów

Udostępnij na Facebooku

10 miast najlepszych na rowerowe wycieczki.
Aż sześć znajduje się w Europie

Rower może być świetnym środkiem transportu do zwiedzania. Portal CNN przygotował zestawienie dziesięciu miast na świecie, które są najbardziej przyjazne dla rowerzystów. Sześć z nich znajduje się w Europie.

Rower może umożliwiać wygodne przemieszczanie się po mieście, a jednocześnie podziwianie jego architektury i przyrody. Zapewnia łatwy dojazd do wielu punktów turystycznych. Nie wszystkie miasta są jednak przyjazne dla rowerzystów. Portal CNN przygotował zestawienie, w którym wskazał 10 miast najlepszych dla turystów, którzy chcą zwiedzać miasta rowerem.

Ask Ask

10 najlepszych miast dla rowerzystów

Antwerpia, Belgia. Rowerzystom z pewnością spodoba się stosunkowo płaskie ukształtowanie powierzchni i duży obszar terenów zielonych w tym mieście. Do mocnych punktów Antwerpii należą też historyczne miejsca, do których można dotrzeć na dwóch kółkach, nowoczesna architektura, muzea i miejsca, w których można zrobić zakupy oraz dobrze zjeść - tak twierdzi miejscowa blogerka Jurga Rubinovaite. Według niej jedną z najbardziej godnych polecenia tras jest ta prowadząca wzdłuż rzeki do dzielnicy Eilandje na północ od starego miasta. Warto też wskazać, że Antwerpia zajęła trzecie miejsce w ostatnim rankingu Global Bicycle Cities Index, oceniającym przyjazność miast dla rowerzystów.

Kopenhaga, Dania.Około 70 proc. Duńczyków posiada rower, a 45 proc. mieszkańców stolicy kraju porusza się nim na co dzień. Pierwszy szlak rowerowy pochodzi z 1892 roku. Dziś długość tras dla rowerzystów w Kopenhadze wynosi aż 385 km, ale rowerzyści mogą też stosunkowo bezpiecznie poruszać się po wielu ulicach.

Melbourne, Australia. Popularne trasy rowerowe to np. Capital City Trail, licząca 29 km, którą rowerzyści dzielą z pieszymi, albo Maribyrnong River Trail, którym można dostać się m.in. do rezerwatu Pipemakers Park. Trasy rowerowe w Melbourne liczą ponad 135 km. Trzeba pamiętać, że obowiązkowe jest jeżdżenie w kasku.

Montreal, Kanada.To kanadyjskie miasto inwestowało w infrastrukturę rowerową już od lat 80. ubiegłego wieku, dzięki czemu powstały setki kilometrów ścieżek dla rowerzystów. Obecnie planowana jest ich rozbudowa o kolejne 200 km w ciągu następnych pięciu lat.

Lipsk, Niemcy.Długość tras rowerowych w tym mieście to ponad 400 km. Do najważniejszych punktów na mapie miasta, np. kościoła św. Mikołaja, bez problemu można dojechać rowerem. Trasy są zarówno płaskie, jak i pagórkowate.

Strasburg, Francja.Przyjezdni mogą liczyć na całodobową usługę wypożyczania rowerów, w której znajduje się co najmniej 6 tys. pojazdów. Szczególnie polecaną trasą jest 19,3-kilometrowa droga przez centrum miasta, określana jako "łatwa", i której pokonanie zajmuje około godziny. Prowadzi przez dzielnicę Petite-France, wzdłuż miejskich kanałów. Poza tym nawet mieszkańcy Strasburga upodobali sobie ten sposób komunikacji - około 16 proc. pracowników dojeżdża do pracy rowerem.

Tel Awiw, Izrael.Rowerzyści mogą liczyć tam na płaskie uksztaltowanie terenu i ciepłą, słoneczną pogodę. Dobrą opcją na przejażdżkę według CNN może być np. ulica Rothschild Boulevard, w otoczeniu budynków Białego Miasta.

San Francisco, USA. Choć wiele z najlepszych ścieżek rowerowych znajduje się w Europie, Stany Zjednoczone też mają sporo do zaoferowania. San Francisco może pochwalić się aż 747 km ścieżek rowerowych.

Utrecht, Holandia. Zazwyczaj to Amsterdam kojarzy się z rowerami i ceniony jest za swoją kulturę rowerową. Docenić warto jednak też inne holenderskie miasto. Zajmuje ono pierwsze miejsce w Global Bicycle Cities Index i oferuje wiele parków, muzeów i innych zabytków wartych uwagi, a jednocześnie nie jest tak przepełnione turystami. Co najważniejsze, dotrzeć można do tych miejsc właśnie rowerem. Ścieżki rowerowe zajmują 420 km. W Utrechcie znajduje się też największy na świecie rowerowy parking, który pomieści 12,5 tys. pojazdów.

Berno, Szwajcaria.CNN poleca wybrać się na przejażdżkę 15-kilometrową trasą, prowadzącą przez dzielnicę Kirchenfeld, znaną też jako dzielnica muzeów, albo na wycieczkę 60-kilometrową trasą, rozpoczynającą się na starym mieście, prowadzącą do Ogrodu Różanego. Dla fanów szybkiej jazdy dobrą opcją będzie trasa zjazdowa ze wzgórza Gurten.

10 miast najlepszych na rowerowe wycieczki. Aż sześć znajduje się w Europie

Źródło: PAP

Wróć na stronę główną

Pobierz aplikacje radia AskFM

Oficjalna aplikacja Radia AskFM. Słuchaj Radia w swoim urządzeniu mobilnym gdziekolwiek jesteś!

Ask